Komunikat w sprawie spalania odpadów w przydomowych piecach

KOMUNIKAT W SPRAWIE SPALANIA ODPADÓW

W PRZYDOMOWYCH PIECACH

Szanowni Państwo, w związku z trwającym okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Powiatu Głogowskiego o obowiązującym ustawowym zakazie spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w przydomowych piecach.

W PRZYDOMOWYCH PIECACH BEZWZGLĘDNIE NIE WOLNO SPALAĆ:

• plastikowych butelek i pojemników,
  • zużytych opon,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem,
  • opakowań po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin,
  • opakowań po farbach i lakierach,
  • plastikowych toreb z polietylenu.

Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, a kto termicznie przekształca odpady poza ww. spalarnią lub współspalarnią podlega karze aresztu albo grzywny.

Za spalanie odpadów z naruszeniem w/w przepisów grozi mandat do 500 zł lub gdy sprawa trafi do sądu, grzywna w wysokości do 5 000 zł.

W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane. W przypadku kotłowni przydomowych nie są instalowane żadne instalacje oczyszczające gazy emitowane z procesów spalania. W związku z tym do powietrza trafiają związki bardzo toksyczne, które negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi.

Ponadto, w dniu 30 listopada 2017 r. sejmik województwa dolnośląskiego podjął uchwałę „antysmogową". Uchwała ta wprowadza od dnia 1 lipca 2018 roku zakaz stosowania:

• węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm;
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Dla wprowadzanych ograniczeń uchwała wprowadza okresy przejściowe:

• od dnia 1 lipca 2018 r. wszystkie nowe instalacje muszą spełniać wymogi klasy 5 (oddane do eksploatacji po 30 czerwca 2018 r.);
  • od dnia 1 lipca 2024 r. nie dopuszcza się stosowania instalacji pozaklasowych;
  • od dnia 1 lipca 2028 r. nie dopuszcza się stosowania instalacji nie spełniających wymagań minimum 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012.

Należy ponadto pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.

Szczegóły dotyczące uchwały antysmogowej znajdziecie Państwo na stronie: https://irt.wroc.pl/strona-134-polityka antysmogowa.html.

Proszę pamiętać, że spalając odpady w przydomowych piecach trujemy siebie oraz nasze najbliższe otoczenie, czyli sąsiadów, powietrze, wodę i glebę!

GDZIE ZGŁOSIĆ:

Każde podejrzenie spalania odpadów można zgłosić:

• GMINA MIEJSKA GŁOGÓW - Komenda Powiatowa Policji w Głogowie

tel. (76) 727 72 00 lub (76) 727 72 01 (dyżurny jednostki – całodobowy);

• GMINA GŁOGÓW - Urząd Gminy Głogów tel. (76) 836 55 58;
  • GMINA JERZMANOWA - Dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Głogowie tel. 514 825 238;
  • GMINA ŻUKOWICE - Pracownik Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Głogowie tel. 514 825 165 lub Urząd Gminy Żukowice tel. (76) 831 42 41 wew. 40;
  • GMINA PĘCŁAW - Urząd Gminy Pęcław tel. (76) 831 71 26;
  • GMINA KOTLA – Urząd Gminy Kotla tel. (76) 8 318 361 w. 37.

Każdy ma prawo do czystego powietrza! Swoją postawą dajemy przykład innym mieszkańcom Powiatu Głogowskiego i chronimy powietrze, którym wszyscy oddychamy!

Starosta Głogowski

/-/