Sprawdź odczyty monitora jakości powietrza na stronie internetowej

Monitoring powietrza Starostwa Powiatowego w Głogowie


KOMUNIKAT STAROSTY GŁOGOWSKIEGO ZWIĄZANY Z ORGANIZACJĄ PRACY URZĘDU W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA


Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami Ministra Zdrowia dotyczącymi

szczepień COVID-19:

Komunikat nr 12 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy


KONSULTACJE KONSUMENCKIE

Poniżej przedstawiam informacje, gdzie można uzyskać konsultacje konsumenckie:

  1. Infolinia Konsumencka – tel. 801 440 220;
  2. Konsumenckie Centrum e-Porad – porady udzielane drogę elektroniczną przez ekspertów Federacji Konsumentów – porady@dlakomsumentow.pl;
  3. Informacje dotyczące praw konsumenta – na stronie: prawakonsumenta.uoki.gov.pl;
  4. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej we Wrocławiu – Delegatura w Legnicy;
  5. Nieodpłatna pomoc prawna - Starostwo Powiatowe w Głogowie.

Pomocne strony internetowe - czytaj więcej

IV Tydzień Walki z Depresją dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego

IV Tydzień Walki z Depresjąwww.kghm.com/depresja
Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, zatem także wiele chorób jest powiązanych z występowaniem depresji, takich jak na przykład: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nowotwory, uzależnienie, zaburzenia lękowe i wiele innych. Osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi częściej umierają wcześniej, niż ogół populacji. Często z powodu możliwych do uniknięcia chorób fizycznych, ze względu na współwystępowanie depresji ich ryzyko utraty życia wzrasta. Depresja i zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu są to dwa najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie, a depresja znajduje się na liście 20 najważniejszych przyczyn niepełnosprawności.

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. CENTRUM FORMACJI RODZINY IM. Jana Pawła II w Lubinie oraz GŁOGOWSKIE STOWARZYSZENIE OTWARTE DRZWI wraz z partnerem KGHM POLSKA MIEDŹ S.A zapraszają do obchodów tego dnia poprzez udział w IV TYGODNIU WALKI Z DEPRESJĄ, który odbędzie się w dniach 20 – 26 Luty 2023.


STATYSTYKI NADAL SĄ NIEPOKOJĄCE.


POTRZEBA PSYCHOEDUKACJI I PROFILAKTYKI
Depresja jest schorzeniem coraz bardziej rozpowszechniającym się we współczesnym społeczeństwie. Z danych WHO wynika że, dotyka ona ponad 5% dorosłych na całym świecie, ale wiemy też, że coraz częściej zaburzenia depresyjne występują u dzieci i młodzieży. W post pandemii statystyki wykazały, że z zaburzeniami psychicznymi na całym świecie zmaga się 970 milionów ludzi. My szczególną uwagę poświęcamy Depresji bowiem to choroba niosąca ryzyko utraty życia i współwystępująca z wieloma chorobami fizjologicznymi. – wyjaśnia Edyta Rząsa – psychoterapeutka.

IV edycja Tygodnia Walki z Depresją zachowuje swoją formułę. Odbędą się bezpłatne wykłady i rozmowy online oraz będzie można skorzystać bezpłatnie z puli 100 konsultacji ze specjalistami zdrowia psychicznego. Dostępni będą także logopedzi, fizjoterapeuta, dietetyk kliniczny, terapeuta uzależnień, psycholodzy dziecięcy, psychoterapeuci.

W tym roku ze względu na przypadające ferie przyspieszyliśmy rejestrację na konsultację i już od 13 lutego do pierwszej połowy marca będziemy ich udzielać w Lubinie oraz w Głogowie, a także online. Podczas IV Tygodnia Walki z Depresją zachęcamy do pogłębiania wiedzy o depresji dzieci i młodzieży przez rodziców, przypominamy jak rozpoznać objawy, przyglądamy się psychosomatyce oraz chorobom współwystępującym z depresją oraz pomagamy bezpłatnie wszystkim tym, którzy potrzebują pierwszej pomocy terapeutycznej. Wykłady i rozmowy będzie można zobaczyć na naszym kanale YouTube, natomiast na konsultacje obowiązuje kolejność zgłoszeń. – informuje Anna Migalska – Dyrektor Centrum Terapii i Rozwoju prowadzonym przez Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny i psychoterapeuta.

POTRZEBUJEMY ZDROWIA DLA SPOKOJU I POKOJU DLA ZDROWIA.


W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych. Eksperci wskazują, że stany i zaburzenia depresyjne wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju stają się coraz bardziej większym problemem zdrowotnym, występującym ok. 2 proc. dzieci i aż u około 20 proc. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i psychoedukacja młodzieży, aby pomoc docierała na czas.


Również młodzież z Ukrainy coraz częściej szuka wsparcia i pomocy, mierząc się z brakiem tolerancji i akceptacji. Dlatego organizatorzy wraz z Gminą Miejską Głogów zdecydowali się zwróć uwagę na ten problem, nakręcając film pt. „Alarm – nie chce tu być” z udziałem ukraińskich rodzin, oraz młodzieży z Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” Młodzież często zmaga się z unieważnieniem, odrzuceniem rówieśniczym. Wszyscy dobrze wiemy, że młodzież aby mogła prawidłowo się rozwijać, odkrywać swoje talenty, motywować do nauki, potrzebuje bezpiecznej atmosfery w miejscu dorastania i w środowisku szkolnym. Poczucie bezpieczeństwa i przynależności to podstawa. Historia ukraińskich rodzin , dzieci i młodzieży jest o tolerancji i akceptacji o tym że aby mieć zdrowie psychiczne potrzebujemy pokoju, także tam gdzie mnie odbywa się wojna. – komentuje Anna Mazurkiewicz z Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”

cfr-social-media-twzd2

CO MOŻNA ZROBIĆ DALEJ ?
Oczywistym jest, że jednym wydarzeniem nie zniweluje się depresji na świecie, ale bez prowadzonej profilaktyki i szerzenia wiedzy o chorobie depresyjnej przyczyniamy się do jej narastania. Wiele osób dzięki temu wydarzeniu podjęło leczenie i skorzystało z pomocy oferowanej w ramach programu „W depresji nie jesteś sam” - kompleksowego projektu przeciwdziałania depresji, oferującego pakiet działań edukacyjnych, profilaktycznych i pomocowych dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, przygotowany przez KGHM we współpracy z lokalnymi samorządami i Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. Program realizowany będzie nadal do września 2023 r., a organizatorzy widząc potrzebę kontynuacji corocznie zbierają dane potrzebne do uzasadnienia jego trwania. Również w tej edycji uczestnicy Tygodnia Walki z Depresją zapraszani są do tworzenia tego wydarzenia poprzez udziału w ankiecie.

Tym razem badanie ankietowe obejmie także młodzież od 13 r.ż. Pragniemy poznać jakie strategie respondenci wybierają, by radzić sobie z gorszym nastrojem a także na nowo w post pandemii ocenić stosunek ankietowanych do szukania porady specjalistycznej w sytuacji kryzysowej – wyjaśnia Edyta Rząsa – psychoterapeutka, autorka ankiety.


Z badania zostanie wykonany raport, którego wyniki poznamy do końca maja. Wydarzenie IV Tydzień Walki z Depresją objęte jest patronatem samorządów z terenu Zagłębia Miedziowego. Konferencja odbywa się hybrydowo, jednakże organizatorzy zapewniają, że każdy zarejestrowany otrzyma dostęp do wszystkich nagrań online. Warto się więc zapisać się już dziś, aby być na bieżąco i otrzymać linki do transmisji.

 


Szczegóły wydarzenia:
www.kghm.com/depresja
www.cfrlubin.pl
IG/FB @wdepresjiniejestessam


Program:
https://docs.google.com/document/d/1iYcQdmeoCOHkBbTtO-iME01aBKnvrQ-9/edit?usp=share_link&ouid=113878252534645102137&rtpof=true&sd=true

REJESTRACJA NA WYDARZENIE
Link do rejestracji na wydarzenie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwkgY34QYv0MU462x_u4oHEyLgBNhiotCSScl0ZeVmB4oA9Q/viewform?usp=sf_link

REJESTRACJA NA BEZPŁATNE KONSULTACJE
Link do rejestracji na konsultacje: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScA6Y2p9NyWjOx0OhK18LmQ_x6QFfGLdp5jbYzaACVlgyR-7A/viewform?usp=sf_link

ANKIETA:
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfTUdV-JTvjsM-oVWpBNg_8-24vVVjDgCX4Q5U04FG75mK2qA/viewform

 

cfr-social-media-twzd-konsultacje-20233

Gminy Powiatu

Link do strony Gminy Jerzmanowa Link do strony Gminy Pęcław Link do strony Gminy Kotla Link do strony Gminy Żukowice Link do strony Urzędu Miasta Głogów Link do strony Gminy Głogów